Bayramda yediklerinize dikkat ediyor musunuz?

Bayramlar, sevdiklerimiz ile geçirdiğimiz keyifli dakikaların güzel anılara dönüştüğü, bir birinden lezzetli geleneksel ve yöresel yemekler ve tatlıların yapıldığı zamanlardır.
Ancak bayram ziyaretleri sırasında tükettiğiniz yiyeceklerin içerdiği malzemelerine dikkat etmeyi atlamamanızı öneririz.
Tatlı yersek , kan şekeri yükselir ve vücut insülin üretir. Kan şekeri ne kadar yükselirse, o kadar insülin üretilmiş olur ve bir o kadar da karbonhidratlar yağa dönüşür. Özellikle rafine şeker içeren yiyeceklerden uzak durmayı seçerek doğal şekerlemelere yönelmenizi öneririz.
İşlenmemiş şeker; vitamin, mineral ve protein içerir. Diğer taraftan rafine şeker, pancardan veya şeker kamışından çıkarılır. Lif, vitamin, mineral içermez ve sindirilmesi zordur. İşlenmiş şekerden kaçınmak son derece kolay. İşlenmiş şekere alternatif doğal gıdalar tercih edilebilir.
Mesela, kuru kayısı, kuru incir, hurma, çekirdekli kuru üzüm, hazmı kolaylaştırıcı etkisi ve verdikleri enerji ile ziyaretlerinizin gün sonunda yorucu hale dönüşmesini engeller.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir