Eft Methodu (Duygusal Özgürlük Tekniği) ile mobing sonrasında yaşadığınız stresi azaltmanız mümkün

Türk Psikiyatri Derneği’ne göre, Türkçe’de işyerinde uygulanan “zorbalık, duygusal taciz ya da yıldırma” sözcükleriyle adlandırılan “mobbing”, özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine ruhsal yollar kullanılarak, uzun süreli sistemli baskı uygulaması, duygusal saldırı ve yıpratma yaratması olarak tanımlanmaktadır. Haksız yere suçlama, dedikodu yoluyla saygınlığını zedeleme, küçük düşürme ve doğrudan veya dolaylı şiddet uygulayarak, bir kişiyi işi bırakmaya zorlama amaçlı kötü niyetli bir girişimler olarak tanımlanmaktadır.
Bu süreç sonucunda genellikle elde edilmek istenen amaç, bireyi çalışma hayatında çaresiz bırakıp, yılmasını sağlayarak, işine kendi isteği ile son vermesidir. Bireyin maruz kaldığı mobbing davranışının yarattığı stresin, ısrarlı ve uzun süreli olması, hem bireyleri hem de toplumu olumsuz yönde etkilemektedir.
”Mobing” yani “Yıldırma” son yıllarda sosyoloji ve hukuk başta olmak üzere bir çok disiplinin üzerine çalıştığı bir konu haline gelmiştir.

Yapılan araştırmalar mağdur olanların da sıklıkla zeki, yetenekli, yaratıcı özellikler gösteren, farklı görüşlere alternatif yaklaşımlar geliştirebilen, başarılı ve başarıyı amaçlayan, dürüst, güvenilir, işyerinde politik davranmayan,destekleyici iletişim tarzını kullanan kişiler olduğunu göstermektedir. İşlerini benimseyerek yapan, Meslek etiği ilke ve kurallarına uyan kişilerdir.

Sıklıkla çalışanların yöneticilerden daha fazla yıldırmaya maruz kaldıkları görülmektedir. Yaşlı olanlar gençlere göre daha fazla yıldırma kurbanı olmaktadırlar.

Eft Methodu (Duygusal Özgürlük Tekniği) ile mobing sonrasında yaşadığınız stresi azaltmanız mümkün.
 
EFT, yüzünüzdeki, bedeninizdeki ve el parmaklarınızın uçlarındaki akupunktur noktalarına hafifçe ve ritmik bir şekilde vurarak yapabildiğiniz bir rahatlama tekniğidir. Bu vuruşları yaparken, kurtulmak istediğiniz olumsuz duyguyu hissetmeniz ve içinizden geldiği gibi sesli bir şekilde dile getirmeniz en iyi sonuçları almanızı sağlar.
Ağrılarda ağrıya dikkatinizi vererek, ağrıyı tarif ederek vurmalısınız. Duygunuz ve bedeninizdeki tüm olumsuz hisler ve ağrılar sona erinceye kadar (his sıfır hissedilinceye kadar) EFT vuruşlarına devam etmelisiniz.
Çoğu zaman, bir olayla ilgili olarak birçok duygu hissedersiniz. Bu duyguların her birini tek tek EFT ile yok etmelisiniz. Teknik böyle işler. Kolaydır, ama bazen azim gerektirir, yarıda bırakmamanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir