Sağlıklı Beslenme Programına ‘Mate Çayını’ Ekleyin

“Metabolizmam çok yavaş, kilo veremiyor hatta alıyorum” diyenlerdenseniz bu çay tam size göre!  İçeriğinde yüksek oranda kafein barındıran mate bitkisi, doğal hücre yenileyici özelliğe sahip.  Mate yaprağının içinde A, C, E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri ile klorofil, kalsiyum, manganez, demir, selenyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve protein yapı taşı olan 15 farklı aminoasit türü barındırıyor.     İştah kesme ve diüretik özelliği bulunan mate yaprağı,  Açlık duygusu ve aşırı iştahın önünde geçmeye yardım ediyor.  Potasyum, magnezyum ve manganezden de zengin olan mate çayı, kötü kolesterolün düşmesine, iştahı azaltarak yağ yakmaya yardımcı olarak kilo vermeye de faydalı.
Özellikle spor yapan ve ağır bedensel aktivite gösteren kişiler için oldukça iyi bir enerji kaynağı olan bitki, vücudun ve zihnin erken yorulmasını engelliyor, zihinsel aktivitenin artmasına da katkıda bulunuyor.  Özellikle sabahları içerseniz hızlıca uyanmanızı da sağlar. Çarpıntı ve hipertansiyon şikayetleriniz yoksa güvenle tüketebilirsiniz.

 

MALZEMELER 

  • 1 tatlı kaşığı mate
  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 3 adet karanfil
  • 1 tatlı kaşığı biberiye

Kaynatıp 1 dakika beklettiğiniz ortalama 90 derecedeki suya tüm malzemeleri koyup 7 dakika kadar demleyin ve ardından sudan çıkarıp için.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir