En İyi Bilim Fotoğrafı; Atom

Atom Görseli
Atom Görseli

Atomlar, gözlerimize ışığın düştüğü retina tabakalarından, bizden en uzakta bulunan galaksideki bir yıldızın etrafında dönen gezegendeki taşlara kadar doğadaki her şeyin temel yapı taşıdır. Atomun çekirdeğindeki proton ve nötronlar, tıpkı yıldız etrafındaki gezegenler gibi hareket eden elektronlar, yer ve sayı değiştirdiklerinde elementler oluşuyor.

“Bir İyon Tuzağında Tek Bir Atom” adlı fotoğraf, İngiltere’deki Mühendislik ve Fizik Araştırma Konseyi tarafından yılın en iyi bilim fotoğrafı ödülüne layık görüldü.

İçeriğine milyarlarca atom sığabilecek 2 mm mesafeli iki elektrot arasında, standart bir fotoğraf makinesiyle fotoğraflanan atom, ortaya çıkan elektrik alanı sayesinde hareketsiz bir şekilde tutuldu. Mavi ve mor lazer ile aydınlatılan atom, ışık parçacıklarını önce emdi ve ardından tekrar yaydı.

Bir atomun fotoğrafını çeken Oxford Üniversitesi‘nde doktora öğrencisi olan Fizikçi David Nadlinger, çekim için ultra yüksek vakumlu bir tuzak odası hazırladı ve bu alana yalnızca Canon 50mm f/1.8 lens ile Canon 5D Mark II DSLR fotoğraf makinesini yerleştirdi.

 Tek bir atomu çıplak gözle görebilme fikri, minik kuantum dünyası ile makroskopik gerçeklik arasında mükemmel ve doğrudan bir köprü oldu. Elektrotların arasına baktığımda, rakamların her zaman bana doğruyu gösterdiğini anlamıştım. Bir pazar günü öğleden sonra, kamera ve tripodumla gelip, bu küçük Soluk Mavi Nokta fotoğrafını çektim.’’ diyor.

Gözümüzle görmediğimiz çeşitli atomların, parçacıkların vücudumuzda oluşturduğu dengesizlikleri yine fizik ilmini kullanarak çözmek mümkün.

Haber Kaynağı: BiguMigu