Gıda İntoleransı ve biyorezonans terapisi

Besin alerjisi çocuklarda sık görülür. Genellikle çocuk büyüdükçe kaybolur. Süt, yumurta, soya, yer fıstığı, ağaç yemişleri, balık, kabuklu deniz ürünleri ve buğday, bazı çocuklarda alerjiye neden olan gıdalardır. Çok sık rastlanmasa da yetişkinlerde de bazı sebze ve meyvelere karşı besin alerjisi görülebilir.

Şişmanlık, obezite, kilo verememe, migren, sivilce (akne), vücutta şişlikler, gaz, şişkinlik, kronik yorgunluk, kabızlık, egzema,  hipertansiyon, tip 2 diabet, astım ve depresyon gibi ortak nedeni  kronik enflamasyon olan  pek çok hastalık ile gıda intoleransı, doğrudan ilişkilidir. Alerjik anne babaların çocuklarında da gıda alerjisi görülme riski fazladır. Ebeveynlerden birinde gıda intoleransı varsa, bebeğin de aynı rahatsızlığı yaşama riski, gıda intoleransı olmayanlara göre 2 katıdır. Eğer hem anne hem de babada gıda alerjisi varsa risk 6 kat artar. 

Her gün tüketilen bir gıda yıllardır çektiğimiz bir sağlık probleminin baş sebebi olabilir. 


Almanya’da geliştirilmiş bir teknoloji olan Biyorezonans, 90’dan fazla ülkede uygulanan etkili bir terapi yöntemidir. İlk önce, geçmeyen cilt problemleri, alerjik astım, saman nezlesi vs. gibi solunum yolu problemleriyle kendini gösteren alerjiler konusundaki başarıları ile dünya çapında yapılan bir terapi yöntemi olmuştur. Hangi tipte olursa olsun tüm dünyadan, ilaç veya aşı kullanmadan, sadece o maddeye özgü titreşimleri silerek alerjen maddeye karşı vücutta kalıcı bir duyarsızlaşma yaratılabilen biyorezonans terapilerindeki başarılar etkinliğini fazlasıyla kanıtlamıştır.