Hafızanızı Güçlendirecek Besinler

Beyin, kimyasal maddeler aracılığıyla çalışır ve bu maddelerin yapılabilmesi için düzenli bir beslenmeye ihtiyaç vardır. Beslenme programımızda karbonhidrat-protein-yağ oranlarının yeterli ve dengeli olması gerekir. Küçük yaşlarda yüksek oranda şekere maruz kalmak zekada birkaç puan düşmeye neden olur. İngiltere’de yapılan bir çalışmada derslerde zorlanan çocuklara Omega 3 takviyesi yapılmış ve anlama oranlarının ve ders başarılarının arttığı, kendilerini daha zeki hissettikleri saptanmıştır.
Beyin performansının artması için protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı uygulamak gerekiyor. Aynı zamanda dikkat eksikliği ve unutkanlığın önüne geçilmesini sağlayan doğru beslenme konusunda kendimizi eğitmemiz ve bu konuda uzman kişilerden yardım almanız gerekmektedir. Bu sayede genç yaşlarda başlayan unutkanlık ve dikkat eksikliğinin doğru beslenme ile giderilebilir. Aksi halde yanlış diyet programları bellek kaybına neden olabilir veya mevcut durumu kötüleştirebilir.

Belleğin temel iletişim moleküllerinden olan asetil kolinin üretiminde önemli bir aracı madde olan B-12 vitamininin eksikliği, vejetaryen beslenenlerde, mide asidi azalmış yaşlılarda ve gerekli miktarda et, balık, süt ve süt ürünü tüketmeyenlerde daha sık görülmektedir. B12 eksikliği hafızanın güçsüzleşmesine neden oluyor.

ABD’deki Penn Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, yaşları 18 ile 35 olan 113 kadının incelendiği ve başta bunlardan 71’inde önemli bir hafıza kaybı nedeni olan Demir eksikliği tespit edildi. Demir azlığı bebekte ve annede sorunlara yol açabilir. İleriki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. 

Kan şekeriniz uzun süreli ve ciddi düşükse, hipoglisemik atak geçiriyor olabilirsiniz. Türkiye’de erişkin nüfusun yaklaşık yarısında metabolik sendrom söz konusu. Genellikle yemeklerden 2 veya 3 saat sonra ortaya çıkan kan şekeri düşüklüğü (Hipoglisemi), kronikleştiğinde hafıza kaybına neden olabilir. Obeziteye bağlı uyku apnesi yaşayanların ve obezite sonucunda şeker hastalığı gelişenlerin hafıza sorunları yaşama ihtimali yüksektir.

Hafıza ve öğrenmeden sorumlu beyin bölgelerinin (özellikle hipokampüs) yapı ve fonksiyonunu etkileyen ve beyin hücrelerinin metabolik hızını ayarlayan enzimleri de uyaran tiroid hormonunun eksikliği de hafıza kaybında önemli bir rol oynuyor. 

Ispanak:  Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur.

Bitter çkolata: Endorfin salınımını artırarak beyin reseptörlerine aktive eder. Antioksidan içeren bitter, odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Yaban mersini, çilek ve böğürtlen gibi kırmızı meyveler: Fitokimyasal olan antosiyaninden zengin olan bu besinler, hafıza artırır. Kırmızı üzüm, portakal, kivi, elma da beyin gücünü artırır. Beyni serbest radikal hasarlarından korur.

Yumurta: Aminoasit olan tirozin içerdiğinden vücudun uyanık kalmasını sağlar. Tirozini beyinden sinyal alıp göndermeyi sağlar.

Ceviz: Görüntüsü de beyne benzeyen ceviz, sinirleri kuvvetlendirici özelliğe sahip olduğundan odaklanma sorunu yaşayanların bolca tüketmesi gerekmektedir.

Limon: C vitamini deposu limon, özellikle sınav zamanlarında limonata, portakal suyu olarak tüketilmesi önerilir. Öğrencinin algılama yeteneğinin artmasını sağlar.

Kırmızı biber: Vücuttaki mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bunun sebebi, içeriğindeki aroma maddeleridir.

Havuç: İçinde beyin metabolizmasını canlandıran enzimlere sahip olduğundan beyin metabolizmasını canlandırarak, ezber yapmayı kolaylaştırır.

Semiz otu: Sebzeler içerisinde en fazla Omega 3 içeren bitkidir. Çiğ tüketildiğinde öğrenmeyi destekler.

Beslenme ile ilgili sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bize danışabilirsiniz.