Kış Aylarında Bağışıklık Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Bağışıklık sistemini (immun sistem), vücudu zararlı mikroplar ve hastalıklardan koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı bir vücut, karşılaştığı hastalık etkenleriyle ve yabancı maddelerle çoğunlukla bize hissettirmeden baş eder. Bağışıklık sistemimizin mikroplarla girdiği bu savaşı kaybettiğimizde güçsüz düşer ve hasta oluruz.

Bağışıklık sistemi üzerinde mevsim değişiklikleri etkisi göstermeye başlar.  Enfeksiyonlara yakalanmamak,  hastalıklara karşı vücudun dirençli olabilmesi için vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmek kış aylarında, oldukça önemli. Dengeli beslenip, egzersiz yaparak bağışıklık sistemi kuvvetlendirilebilirsiniz.

Dr Füsun Kocaman Ürütük, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve korunması içinönerilerde bulunuyor;

Sabah ve Akşamüstü Yürüyüşleri:

Birçok bakteri ve virüs, asidik ortamı sever ve sağlıklı ortamda yaşayamaz. Bu yüzden açık havada sabahları en az yarım saatlik tempolu yürüyüşler, sabah saat 10.00’dan önceki veya ikindiden sonraki güneş ışığından en az yarım saat faydalanmak,

Soğuk Duş Almak:

Soğuk duşun stres seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Yapılan araştırmalar, soğuk su vücuttaki ürik asit seviyesini de düşürdüğü görülmüştür. Soğuk hidroterapinin (su tedavisi) keyfi artırmaya yardımcı olduğunu ve antidepresan etkisi olduğunu kanıtlamıştır.

Pozitif Enerjiyle Gülümsemek:

Mutlu, pozitif, gün boyunca gülümseyen ve arkadaşlarına, ailesine, çocuklarına sarılan ve hayvan besleyip seven bir insanın bağışıklık sistemi bunları yapmayan bir insanınkinden çok daha kuvvetlidir.

Stresten Uzak Yaşamayı Öğrenin:

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan stres, insan sağlığını bozarak bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Bu nedenle de hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Stres altındayken beslenmeye daha çok dikkat edilmesi ve öğün atlanmaması önemli bir nokta. Modern çağın bir gerçeği olan stres için, yapılması gereken şey, stres yaşanılan dönemlerde vücudu en iyi şekilde desteklemek gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme vücudun stresle mücadele etmesine yardımcı olur.  Stres sonucu zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

Kış Aylarında Bakliyata Önem Verin:

Ortalama 100 trilyon faydalı bakteri ve mantar bulunan bağırsaklarımızda vücut savunma sistemini ne denli önemli bir yere sahip olduğunu kavrayabiliriz.
Bağırsaklarımızda ne kadar fazla iyi bakteri varsa o kadar güçlü bir bağışıklığımız var demektir. Bağırsak floranızın yapısının daha sağlıklı olması için probiyotik desteği alabilirsiniz. Bunun yanı sırakış aylarında yoğun olarak tüketilen kuru bakliyatlarda olduğu gibi yüksek lifli gıdalarla beslenmek gerekiyor.

Su İçin:

Su enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artıyor ve toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor. Mide ve bağırsakların temizlenmesi için birincil önceliğiniz günde 2.5-3 litre su tüketmek olmalı.

Alkol ve Sigara Kullanımını Azaltın ya da Durdurun:

Sigara hücrelerin ölmesine sebep olarak hastalıklara, erken yaşlanmaya ve vücudun savunmasız kalmasına sebep olur. Alkol tüketiminde ise sinir hücrelerine de etki eder. Sinir hücreleri, alkole karşı hassastır ve zamanla zedelenerek el titremeleri, tikler, felçler oluşabilir. Alkol kalp ve cilt damarlarını genişletir, kalbin çalışma hızını artmasına, kan dolaşım düzenini bozmaya, damarların sertleşmesine, tansiyonun artmasına sebep olabilmektedir.

Sigara bağımlılığı için linkten yararlanabilirsiniz.

Alkol bağımlılığınızdan kurtulmak için linkten yararlanabilirsiniz.