Stres ve kaygı bozukluğu yaratan besinler nelerdir?

Stres ve Beslenme üzerine…
“Açlık” yerine, “çözümlenemeyen duygular” , duygusal yeme davranışında kişiyi yemeye yönlendiren durumdur. Yavaş yavaş midede hissedilerek gelişen açlıktır. Duygusal yeme atağıysa, aniden meydana gelir. Toksanız da, sebep bir duygunun tatmin edilmesi ise muhtemelen yemek yemeye devam edersiniz. Aç değilken yiyorsanız, gizli olarak yiyorsanız, kısa zamanda çok yiyorsanız, yiyince sakinleşiyorsanız, stresli ya da mutsuz hissettiğinizde daha çok yiyorsanız muhtemelen duygusal yeme sendromuna sahipsiniz.

Stres arttığında yaşananlar:

* Sürekli telaş içinde olmak
* Espri anlayışını yitirmek
* Karar almada ve bu karara bağlı kalmada güçlük çekmek
* Giderek sabırsızlanmak
* Unutkanlık
* Gerilim
* Alınganlık, kolay incinebilirlik
* Sürekli kusur bulma ve başkalarını azarlama
* Değersizlik, yetersizlik, terkedilmişlik duyguları
* Sigara ve içki eğiliminde artma
* Aşırı hayal kurma
* Uyku bozukluğu
 

Duygusal durumunuza göre acıkmadığınız halde tükettiğiniz besinlerin listesini tutmak sizde farkındalık yaratacaktır. 

Stres ve kaygı bozukluğu yaratan besinler nelerdir?

Şeker, tuz, kafein, alkol ve çikolata, cips gibi yiyecekler stres yapan yiyeceklerdir. İlk tüketildiği anda stresiniz azalmış ve kendinizi iyi hissediyor olabilirsiniz. Ama daha sonra vücudu ve beyni susuz bırakarak yorgunluk hissettirir, baş ağrısı bile yapabilir.
Stres hormonları vücuttaki A, B, C vitaminleri ve magnezyum gibi önemli besinleri tüketirken 1400 civarında kimyasal değişim meydana getirir. Strese tepki olarak salgılanan hormonlar, sakinleştirici hormon serotonin seviyelerini düşürerek, karbonhidrat aşermelerine yol açabiliyor. Karbonhidrat tüketimini artırmak serotonin seviyelerini yükselterek strese toleransı artırabilir. Ancak buna karşılık karbonhidrat tüketiminin aşırısı, şişmanlığa, obeziteye ve pek çok rahatsızlığa neden olabilir. 
 Aşırı dozda kaygıyı ortadan kaldırmak için, kişinin bulunduğu durum da göz önüne alınarak, zihin-beden uyum methodlarıyla kombine uygulanabilen biyorezonans terapisi ile birlikte birçok sakinleştirecek takviyeler ve çaylar bulunmaktadır.
Anksiyeten kurtulmak için en önemlisi iyi beslenmeyi alışkanlık haline getirmektir. Yeterli et ve deniz ürünü, folik asit için yeşil yapraklı sebzeler ve çeşitli bitkisel organik besin maddeleri ile sebzeye dayanan bir beslenme kaygı bozukluğunuzu rahatlatmaya yardım edecektir.

Uykusuzluk İçin Çarkıfelek Çiçeği
Genelde uykusuzluk tedavisinde kullanılan ve  Alman hükümeti tarafından anksiyete tedavisinde kullanılması onaylanan bir sakinleştirici etkili Çarkıfelek hakkında, bazı araştırmalar, reçete ilaçları kadar etkili bir şekilde kaygı belirtilerini azaltabileceğini göstermiştir.

Gerginliği Yok Eden Lavanta
Diş doktorlarının bekleme odasındaki hastaların, odaya  lavanta yağı kokusu sıkıldığında daha az gergin oldukları tespit edilmiş, aynı zamanda Florida’da yapılan bir araştırma da sınavdan önce lavanta koklayan öğrenciler sınav sırasında daha az gergin hissetmişlerdir.

Plasebodan Etkili Omega -3
Somon, hamsi ve sardalyada bol miktarda yağ asidi bulunmaktadır.  Omega-3 yağ asidi tüketenler, plasebo kullananlara kıyasla, daha az gerginlik yaşadıkları tespit edilmiştir.