Antiaging Beslenme

Yaşam süresini genetik yapı, yaşam tarzı, beslenme biçimi, aktivite durumu, çevre gibi pek çok faktör etkiliyor. Osteoporoz, diyabet, kalp hastalıkları, kanser gibi bir çok hastalığı önlemek için doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek gerekiyor.
Yapılan çalışmalarda Serbest Radikalleri Emme Kapasitesi değeri yüksek olan sebze ve meyvelerin tüketimi sayesinde vücut ve beyinde yaşlanma sürecinin yavaşladığı görülmüştür. Çalışmalar, antioksidan aktivitesinin hayvanlarda hücre ve komponentlerin oksidatif hasardan koruduğunu göstermiştir.
28 günde daha genç bir cilt’ adlı kitabın yazarı, İngiliz Beslenme Uzmanı Karen Fischer, yiyecekleri kızartmak yerine haşlamak ve kısık ateşte yavaş bir şekilde pişirmenin önemine vurgu yaparken, pastörize edilmiş besinlerden de kaçınılması gerektiği konusunda uyarıyor. Ayrıca, rafineri yani işlenmiş şeker tüketimi cildin yaşlanmasına neden olur. Kanda biriken glikoz molekülleri, yaş ilerledikçe cilt yüzeyinde çizgiler, kahverengi lekeler ve kırışıklıklar oluşturur. Cilt elastikiyetini kaybeder. Su içmek, düzenli meyve ve sebze tüketimi, kuruyemiş ve baklagiller, güneşe çıkmadan önce koruyucu kremler kullanmak, cilt elastikiyetinin kaybolmasını önleyecektir.
Bu kırmızı meyveleri her gün tükettiğinizde vücudunuz 10 yaş gençleşiyor
İnsan vücuduna tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük yararı olan çilek, böğürtlen, yaban mersini, üzümü tüketmek yaşlanmayı erteliyor… Antioksidan özelliği ile hücreler üzerinde olumlu etkisi vardır. Öte yandan eklem ağrılarını ve acılarını azaltır. Özellikle yaban mersinini bol miktarda tüketmenizi öneriyoruz çünkü yaban mersini, bilişsel yeteneklerinizi geliştirir ve demans, alzheimer gibi hastalıkların önüne geçer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir