Biyorezonans Terapisi ile süt alerjisine son

Gerçek besin alerjisi, vücutta o besine karşı IgE sınıfından antikorlar oluşmuş olan kişilerde görülen reaksiyonlardır. Besin alerjisi küçük çocukların %5’inde görülürken, erişkinlerdeki görülme sıklığı %1’den de azdır. Ani ölüme dahi yol açabilen besin alerjisi kimi zaman grip veya nezleye benzer belirtilerle de ortaya çıkabilir.
Süt alerjisi
İnek sütünde bulunan yaklaşık 20 proteinden en azından birine karşı immün sisteminin anormal cevap göstermesine süt alerjisi diyoruz. İnek sütü protein alerjisi, sindirim sistemi ile ilgili olan laktoz intoleransı sahibi olanlarda görülür. Laktoz; peynir, süt ve diğer süt ürünlerinde bulunan şeker çeşitlerinden biridir. Laktaz ise, bu şekeri bağırsakta parçalayan enzimin adıdır. Laktaz enzimi normalde ince bağırsak hücreleri tarafından üretilir. Eğer bağırsakta Laktaz enzimi eksik ise, laktozun emilip kana geçmesi için laktaz ile parçalanması gerçekleşemez. Vücudunuza süt ürünleri ile aldığınız laktoz ince bağırsakta parçalanamaz. Yani vücut laktoz adındaki bir şekeri sindirememesinden, tolere edememesinden kaynaklanan bir durumdur. Bu tür bireyler laktoz intoleransına sahiptir. Laktoz intoleransı olan, içinde laktoz bulunan gıdaları tükettiğinde, mide spazmı, şişkinlik ve bazen ishal oluşur. Laktoz intoleransı oldukça yaygın bir problemdir.
İnek sütü, yumurta akı, fındık, fıstık, ceviz gibi bazı besinler yapıları gereği alerjiye neden olabilirken; hazır gıdalara katılan tatlandırıcı, renklendirici, kıvam verici ya da koruyucuların da alerjik reaksiyona yol açabilir. Tüm dünyada 3000’e yakın katkı maddesi bulunuyor. Modern toplumlardaki çocuklarda artan besin alerjilerinin sebebi, katkı maddelerine karşı oluşan reaksiyonlardır. Hormonlar ve gıdalardaki mikroorganizmalar istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir.
Süt alerjisi özellikle erken bebeklik-çocukluk çağında ve inek sütü ile beslenen çocuklarda görülür. Sadece anne sütü emen çocuklarda çok daha seyrek olarak rastlanır. Annenin tükettiği inek sütü veya sütten yapılan ürünler anne sütüne geçerek etkili olur. Süt birçok hazır gıda maddesinde bulunduğundan satın alırken ürün etiketi dikkatlice okunmalıdır. İçinde kazein, whey (peynir altı veya süt altı suyu ) kazeinat, sodyum ve/veya kalsiyum kazeinat ve laktalbumin olan gıdalardan uzak durulmalıdır.
Süt alerjisinde hangi belirtilerin oluşacağı oldukça bireyseldir, kişiden kişiye göre değişiklik arz eder. Bu belirtiler bazılarında hafif ve zararsız olurken bazılarında ise sütün en ufak miktarı dahi çok ağır alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Süt içtikten veya süt ürünleri tükettikten sonraki 30 dakika ile 2 saat içerisinde; gaz, şişkinlik ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Laktoz intoleransı bu belirtilere yol açabilecek birçok durumdan sadece birkaçıdır. Tedavide ana prensip alerjiye yol açan maddeden kaçınmaktır. Ailesinde en azından bir ebeveyni veya bir kardeşinde alerjik rinit, astım, besin alerjisi veya egzama gibi alerji öyküsü araştırılmalıdır. Kusması olan küçük çocuklarda besin içeriğinin mideden yemek borusuna kaçışı ile olan “gastroözafagial reflu hastalığı” ile besin alerjisi konusu genellikle karıştırılır. Büyük çocuklarda hazımsızlık, inek sütü şekerine hassasiyet olan “laktoz intoleransı”, fonksiyonel bağırsak hastalıkları da işin içine girer. Bu nedenle doktorunuz tanıyı koymada zorlanır. Bu durumda ek testler isteyecektir.
Biyorezonans Terapisi ile süt alerjisine son
Biyorezonans terapisi ile kişinin alerjisi olan her madde üzerinde test yapılarak vücudun intorelansı olan maddeye karşı uygulanan terapi sayesinde iyileşme sağlanır. Alerjiye neden olan temel alerjenler buğday (glüten), süt, yumurta gibi maddeler tespit edilmediğinde, en fazla bilinen polen, ev tozu akarı gibi alerjenler için aşı uygulansa bile, diğer alerjenler meydan çıkmakta ve hastalıkta iyileşme sağlanamamaktadır.
Biyorezonans terapisi, alerji hastalıklarında sağladığı olumlu çözümlerle, kalıcı şekilde iyileşme sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir