İştah kesen gıdalar

Vücuttaki hormonların, vitaminlerin, minerallerin iştah kontrolüne katkısı oldukça büyük. Yemek yemeyi keyifli hale getiren iştah hissi, kilo arttıkça bir problem haline geldiği için pekçok insan, iştahını azaltmak için türlü yollar dener. Biyorezonans terapisti Dr Füsun Kocaman Ürütük, ”Açlık hissinin ve iştahın nedeni yalnızca doyamamak değil, aynı zamanda Troit bezlerinin düzensiz çalışması ve duyarsızlaşmış bir karaciğer de iştah fazlalığına sebep olabilir” diyor. Gizli şeker ve insülin sorunları, demir eksikliği, tiroit hastalıkları gibi durumlar iştah değişikliklerine yol açabileceği için, demir, depo demir, kan sayımı, demir bağlama kapasitesi, troit fonksiyon testleri ve kan şekeri tahlilleri yaptırılması gerekmekte olduğunun altını çiziyor. Beslenme alışkanlıklarını gözlerken, belirli bir standardın olmadığını, muhakkak kişinin geçmiş öyküsü dinlenerek, varolan ya da bilinmeyen hastalıkları varsa kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor. Her kişiyi kendi sağlık özelinde değerlendirmenin önemini vurgularken aynı zamanda, sağlıklı bir bireyin de devamlı olarak şekerli veya hamurlu gıdalar tükettiğinde açlık krizine girebileceğini, bunun nedeninin işlenmiş şekerli gıdaların çok insülin salgılatacağını ve her 2,5-3 saatte kişiye bir iştah patlaması yaşayacağını ifade ediyor. Hamurlu ve şekerli gıdalar yerken dikkat etmek gerek hatta tamamen uzak durulmasının altını çiziyor. Eğer şekere, karbonhidrata karşı bağımlılık derecesinde duyarlılık gelişmiş ise, biyorezonans terapisi ile bu kötü alışkanlıktan sonsuza dek kurtulmanın mümkün olduğunu da söylüyor.
 
İştah kesen gıdalar nelerdir?
Yeterince protein almazsanız sürekli bir açlık halinde olursunuz. Yeterince protein almak genelde bir tokluk hissi sağlar. Şişmanlatmayan en iyi az yağlı protein kaynakları yumurta beyazı, derisiz tavuk, balık az yağlı yoğurt peynir ve süttür. Kırmızı et ise tersine hem daha ağırdır hem de iştah açıcı etkisi vardır.
 
Yeşil Çay: Yeşil çaydaki kateşinleri, kan şekerinin yükselişini yavaşlatır. Yüksek insülin ve yağ depolamayı önleyen yağ hücrelerinin glikoz hareketini engellemesine yardımcı olur.
 
Kahve: İçerisindeki kafein ve kahve çekirdeklerinden gelen antioksidanlarla birlikte metabolizmayı hızlandırıp, genel vücut sağlığını iyileştirir ve yeme isteğini bastırabilir.
 
Zencefil: Vücudu enerjize eden ve sindirimi geliştiren, böylece daha az açlığa neden olan bir uyarıcı ajan olarak çalışır.
 
Keten Tohumu: Çözünür lif ve esansiyel yağ asitlerinin besleyici bir karışımıyla dolu olan keten tohumları, toz veya taneler halindeki keten tohumları doygun hissetmenize ve enerjik olmanız konusunda size yardımcı olur.
 
Pul biber: Araştırmalar yemeklerinde pul biber tüketen insanların, tüketmeyenlere göre doygunluk hissinin daha uzun sürdüğünü göstermiştir.
Badem: 2006 Obezite Topluluğu Yıllık Bilimsel Toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, bademlerin insanlarda dolgunluk ve tokluk duygularını arttırdığı ve kilo yönetimine yardımcı olduğu gösterildi. Ayrıca sağlıklı yağlar içerdiğinden genel vücut sağlığını da destekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir