Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Limon: Tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden, hatta soluduğumuz havadan vücudumuza giren toksinler bir süre sonra birikmeye başlar ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açabilir.
Yüksek oranda C vitamini ve askorbik asit içeren limon, karaciğer fonksiyonunu geliştirmek ve toksinlerden kurtulmak için oldukça etkili bir silah.
Bazı araştırmalar limonda bulunan flavonoidlerin serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek kilo almayı engellediği ve iltihabı önleyici özelliği bulunduğunu ortaya koyuyor
Limonun kilo verme konusunda bir diğer avantajı da orta dereceli bir idrar söktürücü olmasından ileri geliyor. Sizi tartıda avantajlı konuma getirecek fazla sudan limonla kurtulabilirsiniz.
Nane: Mide ve bağırsağımızın en dost sebzesi nanedir. Sindirimi kolaylaştırır. İnce ince doğrayıp atarsanız uzun süre tok kaldığınızı göreceksiniz. Bunun yanı sıra, vücuttan atılamayan gazların atılmasına yardımcı olarak hazıma yardım eder. Metabolizmayı hızlandırarak kilo aldırıcı besinlerin enerjiye dönüşerek yakılmasına yardım eder ve kilo alımını önler.
Yoğurt: Gastrointestinal sistemin içinde ve dışında birden fazla bağışıklık sistemini uyaran etkinlikleri vardır. Probiyotikler özellikle kolon kanserine neden olan mutajenleri absorbe eder. Bağışıklık sistemini uyararak, enflamasyonu ve büyümesini engellerler. Atopik egzema ve süt allerjisinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar. Probiyotikler vücudun inflamatuar yanıtlarını düzenlemeye yardımcı oldukları için inflamatuar bağırsak hastalıklarının belirtilerini hafifletir. Yoğurdun içindeki probiyotikler safra asit üretimini azaltarak gastrointestinal sistemde kolesterol emilimini düşürür. Ülserin ve mide kanserinin ana nedenlerinden biri olan Helikobakter piloribakterisinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda yararlı bakterilerin gelişimini uyararak ishale karşı savaşır.
 
Pulbiber: Acı pul bibere acı tadını veren kimyasallar vücutta belirgin hareketliliğin başlamasını tetikler. Oksijen tüketimini arttırarak kan dolaşımını hızlandırır. Buna bağlı olarak metabolizma hızı paralelinde artacaktır. Ayrıca stres hormonunu bastırarak rahatlama ve dinginlik hissi verir.
Turşu: Turşunun en önemli faydası metabolik hızı arttırmasıdır. Turşuyu düzenli olarak tüketmeniz halinde tüm vücudunuzun daha hızlı çalıştığını görebilirsiniz. Metabolizmanın bu şekilde hızlı çalışması istediğiniz sonucu kısa süre içerisinde almanızı sağlayacaktır. Ev yapımı turşunun içindeki probiyotikler bağırsakdaki iyi bakterilerin sayısını arttırarak boşaltımı hızlandırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve metabolizmayı dengeliyor. Özellikle lahana turşusu zayıflamaya yardımcı olan besinlerin başında yer alıyor. Lahana turşusu, kilo kaybına yardımcı olabilecek bir probiyotik türü olan lactobacillus plantarum içerir. Bağırsak ve sindirim sistemindeki iyi huylu bakteri oluşumuna katkı sağlar. Öte yandan sağlıklı beslenmeye çalışırken, her besinin aşırı tüketilmesi zararlıdır. Bu nedenle turşuyu abartmak ve aşırı tüketmek de fazlasıyla etkisini hissettirecektir.
Kefir: Vücut sisteminizi temizleyecek ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceğiniz bir his verecek olan kefir, protein bakımından zengindir, yaşayan bakteriler, A, D, E, K gruplarının vitaminleri, bağırsak mikroflorasını ve metabolizmasını olumlu yönde etkiler, toksinleri vücuttan atar. Bağırsakta meydana gelen iltihabi durumları, bağırsak kanserini ve kabızlığı kefirin iyileştirici özelliği olduğu bilinmekle birlikte, aynı zamanda; Metabolizmayı çalıştırır, kilo vermeye yardımcıdır. Bağırsaklardaki tıkanıklığı tersine çevirerek, sindirim sistemini güçlendirir. Kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Enflamatuvar hastalıklara karşı etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir