Tüp Bebek Tedavisi Görenler ve Evli Çiftlere Sigarayı Bırakma Zorunluluğu Yasa Tasarısı

Gebelik sırasında özellikle gebeliğin 2. Üç ayından itibaren ( 4. Aydan itibaren ) içilen sigaranın zararları kanıtlanmıştır.
Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer.
Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajan olduğu için, rahme giden kan akımını azaltır. Karbonmonoksit hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de azalacaktır.
Sigara bağımlılığı olan kadınların %50 -70’i hamilelikleri esnasında sigara kullanımına devam ediyor.
Sanayileşmiş ülkelerde küçük doğan bebeklerin üçte birinden sigara sorunlu tutulmaktadır.
Gebelerin sigara içmesi durumunda bebeğin düşük doğum ağırlığı ile doğma riskini yaklaşık 2 kat arttırırsınız. 1998 yılında ABD’de hamilelikleri süresince sigara kullanan annelerden doğan bebeklerin %12’si düşük doğum ağrılığı ile dünyaya gelmiştir.
Sigara içen annelerin bebeklerinin , içmeyen annelerin bebeklerine yetişemediği , uzun dönemde bedensel ve zihinsel kusurları olduğuna ve hiperaktif olduklarına ilişkin kanıtlar vardır.
Tüp Bebek Tedavisi Görenler ve Evli Çiftlere Sigarayı Bırakma Zorunluluğu Yasa Tasarısı
Tütünle mücadelede yeni yol haritasının belirlendiği Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda sigara bağımlısı olan ebeveyn adaylarının sigarayı bırakma motisvasyonlarını arttırmak için de polikliniklere müracaat etme zorunluluğunun geleceği belirtildi. Tüp bebek tedavisi (ivf) ile bebek isteyen çiftlere tedavi ücretinin geri ödeme kapsamına alınması için anne ve baba adayına sigara kullanmama şartı da getirilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir