Yaz sıcağında sigara içmek daha tehlikeli

Cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri, dişlerde kirli ve pis görünüm ve dişeti hastalıkları, ağız ve yutakta tat alma eksikliği, ağız, yutak, gırtlak, nefes borusu, akciğer, mide , yemek borusu, pankreas, rahim, mesane kanseri riskinde artma, kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi, beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer), gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük, koku almada azalma, kronik bronşit ve amfizem gibi tıkayıcı akciğer hastalıkları, mide ve yemek borusunda kanama, ülser, iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar, ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda zayıflama, kemik erimesi kılcal damarlarda, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar pek çok hastalığa neden olan sigarayı yaz aylarında tüketmek daha zararlı.

Sıcak havalarda içilen sigara ile kalp krizi geçirme riskinin 3 kat arttırıyor.  Sadece sıcak havalar, bile kalp krizi riskini önemli derecede artıyor. Sıcak havalarla birlikte kaybedilen su miktarı daha fazla oluyor. Terlemeyle su kaybediyoruz. Yeterli sıvı almadığımızda kanın sıvı kısmı azalıyor. Bu da kanda koyulaşmaya, içindeki şekilli elemanların göreceli olarak daha fazla olmasına ve akışkanlığın azalmasına sebep oluyor. Kandaki akışkanlığın azalması da pıhtılaşmaya sebep oluyor. Bu nedenle kalp krizi meydana geliyor. Sigara ise, zaten kalp damar hastalıkları için ciddi bir risk faktörü.  Kanın sıvı kısmının azalması ve koyulaşmasıyla zaten bir pıhtılaşma eğilimi var, sigara içerisindeki bir takım maddeler de yine kan içerisindeki pıhtılaşmayı arttırıyor. Bu nedenle sigara ve sıcak havaların birlikteliği kalp krizi riskini daha da fazla arttırıyor. Özellikle Türkiye için en önemli risk faktörlerinden bir tanesidir.

Sigara ölümcül bir bağımlılıktır. Türkiye’de sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları ölümlerinin toplamından beş kat daha fazladır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan ederek, her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybettiğini ve eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu sayının, önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkacağını bildirmiştir.

Sigara Bağımlılığından Kurtulmak İçin En Doğru Mevsim Yaz Aylarıdır

Yaz aylarında kalp krizi riski ısıdan dolayı artarken sigarayla beraber riskin çoğaldığından bahsetmiştik. Bu perspektiften baktığımızdan sigarayı hemen bırakmak önemli. Biyorezonans terapisi, bağımlılıklarımızdan kısa sürece kalıcı etki sağlamaktadır. Biorezonans Terapi, vücudun nikotine olan tanışıklık durumunu tek seans ile ortadan kaldırabilmektedir. Uygulama sonrasında sigara isteği azalmakta ve tedavi gören kişilerin hemen hepsinin söylediği gibi ’’vücudun sigara istemiyor olması, fiziksel bir istek duymama hali’’ yaşanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir